یادداشت

ارتش واقعی اروپایی و اختلاف در ناتو!

اکنون این سوال مطرح است که آیا استقلال اروپا از آمریکا با تشکیل ارتش واحد اروپایی امکان پذیر خواهد بود یا این امر همچنان یکی از آرمانهای دست نیافتنی باقی می ماند.

عباسعلي كدخدايي: بنا به گزارش خبرگزارهای خارجی، آنگلا مرکل روز سه‌شنبه، ۲۲ آبان (۱۳ نوامبر) ضمن تاکید بر اینکه ارتش اروپایی با ناتو مغایرتی نخواهد داشت، گفت اگر اروپا یک ارتش واحد و سیستم‌ تسلیحاتی واحدی داشته باشد می‌تواند با قدرت بیشتری در ناتو حضور یابد.

به اعتقاد رئیس دولت آلمان، یک ارتش مشترک اروپایی باعث خواهد شد که جنگ تازه‌ای در اروپا درنگیرد.

پیش از مرکل، امانوئل مکرون، رئیس‌جمهوری فرانسه با اشاره به خطرهای فزاینده، خواستار چنین ارتشی شده بود. او در این راستا به خطر از جانب روسیه، حمله‌ها و نفوذ سایبری، دخالت خارجی در روند انتخاباتی و تصمیم رئیس‌جمهوری ایالات متحده برای خروج از پیمان موشکی ۱۹۸۷ با روسیه اشاره کرده بود.

با این حال دونالد ترامپ در یک پیام توئیتری به امانوئل مکرون حمله کرد و ایده‌ی تشکیل ارتش اروپایی را بسیار توهین‌آمیز خواند. به اعتقاد ترامپ، اگر آمریکا نبود امروز فرانسوی‌ها آلمانی صحبت می‌کردند!
و جالب اینکه ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهوری روسیه اظهار داشت، خیلی طبیعی است که اتحادیه اروپا به عنوان یک بلوک اقتصادی قدرتمند ارتش واحدی داشته باشد.

تشکیل شورای امنیت ملی

آنگلا مرکل همچنین در سخنرانی خود در پارلمان اروپا بار دیگر خواستار ایجاد هر چه زودتر شورای عالی امنیت اروپا شد، زیرا به گفته‌ی او، اروپا دیگر نمی‌تواند روی پشتیبانی دیگران حساب کند.

مرکل اظهار داشت که یکی از مهم‌ترین وظایف این شورا، تصمیم‌گیری به‌موقع در شرایط استثنایی خواهد بود.

اکنون این سوال مطرح است که آیا استقلال اروپا از آمریکا با تشکیل ارتش واحد اروپایی امکان پذیر خواهد بود یا این امر همچنان یکی از آرمانهای دست نیافتنی باقی می ماند.

برچسب ها:

لطفا نظر خود را بنویسید:

پایگاه اطلاع رسانی دکتر عباسعلی کدخدایی

© 1397 پایگاه اطلاع رسانی شخصی دکتر عباسعلی کدخدایی / تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به ایشان می باشد.

Search