یادداشت

رفتار های دوگانه غربی ها با ایران مقتدر و گاو شیرده منطقه!

سعودیها نیز با این همه منابع انرژی چه نیازی به فناوری هسته ای دارند. آیا آژانس انرژی هسته ای این سوال را که مرتب از ایران می کرد از سعودیها نیز خواهد داشت؟

عباسعلي كدخدايي: بنا به گزارش خبرگزاریهای خارجی و به نقل از روزنامه گاردین اولین رآکتور اتمی سعودیها یا همان گاو شیرده، تا چند ماه دیگر آماده خواهد شد و مهم تر اینکه هنوز نشانه ای از آمادگی این کشور برای رعایت موازین حفاظتی که مانع از ساخت بمب اتمی می‌شود، در دست نیست.

رابرت کلی، مدیر پیشین آژانس بین‌المللی انرژی اتمی به گاردین گفته است که این یک رآکتور کوچک تحقیقاتی ۳۰ کیلوواتی است و به زودی تکمیل خواهد شد.‌ به گزارش گاردین، این رآکتور را یک شرکت دولتی آرژانتینی به نام «این‌وَپ اس‌ای» (Invap SE) طراحی کرده و ساخته است.

این در حالی است که بنا به گزارشی دیگر دولت دونالد ترامپ تلاش کرده بدون توجه به ملاحظات حقوقی و امنیتی، هر چه سریعتر به سعودیها فناوری‌ بسیار حساس و پیشرفته هسته‌ای بدهد.

دولت سعودی پیشتر از تصمیم خود برای ساخت شانزده رآکتور اتمی تا سال ۲۰۳۰ خبر داده و گفته بود که هدف از این برنامه، کاهش وابستگی بخش انرژی به نفت و گاز و استفاده از نیروی اتم برای تامین بخشی از نیاز داخلی به برق است.

اکنون این سوال مطرح می شود که سعودیها نیز با این همه منابع انرژی چه نیازی به فناوری هسته ای دارند. آیا آژانس انرژی هسته ای این سوال را که مرتب از ایران می کرد از سعودیها نیز خواهد داشت؟

چرا جمهوری اسلامی باید از حق به کارگیری تحقیقاتی هسته ای منع شود لیکن سعودی به راحتی به این کار روی می آورد؟ آیا این همان اعمال استاندارهای دوگانه ای نیست که غرب همیشه با آن نسبت به ایران عمل کرده است؟ و اگر هست، که هست چه پاسخی وجود دارد؟ آیا به جز منفعت طلبی غربی ها توجیه دیگری نیز دارد؟

لطفا نظر خود را بنویسید:

© 1397 پایگاه اطلاع رسانی شخصی دکتر عباسعلی کدخدایی / تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به ایشان می باشد.

Search